Lakierowanie deski podlogowej
Czy wiesz że?

Kiedyś lakierów nie było

Lakierowanie deski podlogowej
A mimo tego podłogi naszych prababek lśniły w salonach i buduarach, jadalniach czynszowych kamienic i pałacowych salach. Jak utrzymywano te podłogi w dobrym stanie?

Na przykład je olejowano…
To metoda bardzo stara, a co za tym idzie naturalna. Ma właściwie same zalety. Bazą olejów do podłóg są oleje roślinne. Olej wnika w strukturę drewna, podkreślając urodę słojów i sprawiając, że podłoga jest matowa. Olejowana podłoga starzeje się naturalny sposób, z wiekiem nabierając szlachetności starego drewna. Jest też znacznie bardziej odporna na uszkodzenia, a zarysowane drewno pęcznieje i ładnie się zasklepia. Architekt Joanna Heimer, która w swoim nowym domu położyła właśnie podłogę olejowaną mówi: – Przy moich kotach i psach nie wyobrażam sobie innej podłogi. Lakier natychmiast by się wytarł od piachu nanoszonego z dworu.

Olejowanie drewna litego zapewnia jego ochronę oraz zwiększa odporność na wodę. W celu zapewnienia trwałości takiej podłogi olejowanie należy przeprowadzać regularnie, kiedy na powierzchni pojawią sie oznaki zużycia. Ponadto tak zabezpieczone drewno w przypadku miejscowego zużycia można odnowić tylko w tym konkretnym miejscu bez potrzeby renowacji całości podłogi.

Olej wnika wgłąb drewna impregnując je. Tak zabezpieczone jest łatwiejsze w utrzymaniu w czystości oraz idealnie sprawdza się w łazienkach, gdzie niezbędny jest materiał podłogowy odporny na wilgoć.

Jednocześnie olej zapewnia to, czego brak w przypadku pokrycia drewna lakierem – zachowuje naturalną strukturę drewna co można wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni tak zabezpieczonej posadzki drewnianej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *