Deski podłogowe

Deski podłogowe z litego drewna / Dyle podłogowe


Deski podłogowe, dyle podłogowe ( z niem. diele czyli podłoga drewniana ) to lite deski podłogowe z drewna charakteryzujące się znacznie większymi niż klepka parkietowa rozmiarami.

Najczęściej występują w rozmiarach:
  • grubość od 14 do 28 mm; do podłogi białej 25 - 30 mm
  • szerokość od 70 do 250 mm ( 7 do 25 cm),
  • długość od 42 cm do 6 metrów; najczęściej deski o długości 2-6 m.
Wymiary zależne są od producenta drewna ale w jeszcze większym stopniu od gatunku i pochodzenia drewna. Właśnie ten czynnik sprawia, że 1 m2 dyli podłogowych jest zazwyczaj droższy od 1m2 podłogi z tego samego drewna w postaci klepek czy też mozaiki. Obowiązuje zasada, że im większy kawałek litego drewna w całości, tym wyższa jego wartość. Stąd deski podłogowe, niegdyś wyposażenie wiejskich domostw, stały się obecnie prestiżowym elementem wystroju wnętrz.
Krawędzie desek mogą być gładkie lub wyprofilowane w pióra i wpusty lub półwpusty (wręgi) na długich krawędziach. Obecnie coraz częściej produkowane są z piórem i wpustem na długich i krótkich krawędziach, a więc są przygotowane do łączenia z każdej strony: wszerz i wzdłuż. Profil z podcięciami, gwarantujący lepsze składanie i przyleganie. Łączenie desek z wpustami zapewnia stabilność oraz równą powierzchnię podłogi niezależnie od naturalnych zmian wilgotności powietrza w pomieszczeniu w różnych porach roku.

Deski podłogowe

Gatunki i wygląd

Deski podłogowe produkuje się z wyselekcjonowanego drewna odpowiedniej klasy odpowiedniego gatunku. Najpopularniejsze do niedawna w Polsce były deski, z krajowych gatunków drzew iglastych: sosny, świerka, jodły czy modrzewia, rzadziej z liściastego dębu. Obecnie coraz częściej na rynku można spotkać deski z innych gatunków: bogatych niezwykłą kolorystyką drzew egzotycznych a także traw jak bambus. Deski podłogowe z drewna egzotycznego są chętnie kupowane przez klientów w postaci dyli w różnych długościach np. od 80 cm do 2m przy jednakowej grubości i szerokości, i układane jako tzw. podłoga okrętowa, przypominająca pokład żaglowców.
Rodzaj drewna zależy oczywiście od charakteru i sposobu użytkowania pomieszczenia. Inne gatunki drewna można stosować na posadzkę w łazience a jeszcze inne do sypialni.

Posadzka z desek wygląda estetycznie i oryginalnie. Musi być jednak zrobiona z wyselekcjonowanego drewna - bez sęków i innych wad.

Dyle podłogowe jako materiał do urządzania wnętrz, odpowiadają  dwóm stylom w projektowaniu:
  • pierwszy to nowoczesność i prostota, a jednocześnie elegancja,
  • drugi to stylizacja na przeszłość, tradycję, wiejskość.
Temu drugiemu stylowi odpowiadają szczególnie dyle podłogowe olejowane, pełne sęków, często ze szczotkowaną powierzchnią, która ma wyrazistą i wyczuwalną strukturę.


Układanie.

Poszczególne deski, łączone na pióro i wpust, układa się na legarach, stropie z belek drewnianych lub tzw. ślepej podłodze. Mocowanie na legarach wymaga rozmieszczenia desek w rozstawie dobranym stosownie do ich grubości (na przykład pod podłogę z desek typowej grubości, to znaczy 2,5 cm - nie rzadziej niż co 50-70 cm). W czasie układania deski dociskamy dokładnie jedną do drugiej za pomocą klinów i klamer stolarskich. Pod legarami rozkłada się warstwę hydroizolacji z folii. Deski mocuje się do legarów gwoździami wbijanymi ukośnie we wpust deski na krawędzi bocznej, dzięki czemu są niewidoczne.
Deski powinniśmy układać równolegle do ściany z oknem lub, jeśli pomieszczenie jest wąskie, wzdłuż dłuższych ścian (bez względu na kierunek padania światła).

W przypadku białej podłogi długość desek powinna wystarczać na pokrycie podłogi bez konieczności sztukowania. Oczywiście można stosować też deski krótsze od wymiarów podłogi, ale wtedy ich długość powinna być przynajmniej trzykrotnie mniejsza niż wymiar podłogi. Umożliwia to ułożenie desek tak, aby styki desek w jednym rzędzie znajdowały się mniej więcej w połowie każdej deski warstwy następnej i zapewnia odpowiednia estetykę podłogi. Spoiny pokrywa się listwą łączeniową.

Wykończenie

Deski podłogowe mogą być surowe (po ułożeniu trzeba je oszlifować i zabezpieczyć) lub gotowe, fabrycznie wykończone lakierem, olejem lub woskiem. Po ułożeniu surowej podłogi z desek trzeba ją wyszlifować a następnie wykończyć przy użyciu lakieru lub oleju. W celu uzyskania naturalnego koloru drzewa podłoga drewniana jest woskowana i pokrywana olejem do drewna.
W przyapdku lakierowania drewno można pokryć kolorową bejcą.

Odnawianie i Konserwacja

Podłogi wykonane z desek wymagają codziennej dbałości oraz raz na kilka lat cyklinowania z lakierowaniem.

Wady i zalety

Do plusów parkietów z litego drewna i z desek trzeba zaliczyć: ekologiczność, niepowtarzalny wygląd, dowolność w dobieraniu wzorów ułożenia podłogi, dużą trwałość i możliwość dokonywania wielokrotnych konserwacji powierzchni bez konieczności wymiany elementów podłogi. Minusy tego typu podłóg to wysokie koszty materiału i duża pracochłonność przy montażu.
Trwałość odpowiednio przygotowanej, położonej i zabezpieczonej podłogi z desek może wynieść przynajmniej 50 lat.

Oferta

Oferowane przez nas deski podłogowe wykonane są z takich gatunków drewna jak: świerk skandynawski, sosna skandynawska, modrzew syberyjski, dąb europejski, klon amerykański, buk parzony, grab, jesion europejski, wiśnia amerykańska,  merbau i wielu innych egzotycznych i krajowych gatunków.
 
« poprzedni artykuł
Drew-Natura - elewacje drewniane, montaż podłóg, parkieciarstwo, podłogi drewniane, sprzedaż drewna krajowego, tarasy drewniane, układanie podłóg, usługi parkieciarskie - Katowice